Φιλομάθεια
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Λογοτεχνική Ομάδα Γοργογυρίου & Αθηνών
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Φερνάντο Σαβατέρ-Μιλώντας στο Γιο μου για την Ηθική και την Ελευθερία

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Διώνη




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2010

Φερνάντο Σαβατέρ-Μιλώντας στο Γιο μου για την Ηθική και την Ελευθερία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φερνάντο Σαβατέρ-Μιλώντας στο Γιο μου για την Ηθική και την Ελευθερία   Φερνάντο Σαβατέρ-Μιλώντας στο Γιο μου για την Ηθική και την Ελευθερία Icon_minitimeΚυρ Δεκ 05, 2010 7:24 pm

Από το σημείωμα του συγγραφέα:
"Τί δεν είναι αυτό το βιβλίο: δεν είναι εγχειρίδιο Ηθικής για μαθητές λυκείου, δεν περιέχει πληροφορίες για τους σπουδαιότερους συγγραφείς και τις σημαντικότερες τάσεις της ηθικής θεωρίας μέσα στους αιώνες, ούτε πρόκειται για συνταγολόγιο ηθικοπλαστικών απαντήσεων στα καθημερινά προβλήματα που βρίσκει κανείς στις εφημερίδες και συναντά στο δρόμο... Αυτό το βιβλίο είναι ένα βιβλίο! Προσωπικό και υποκειμενικό, όπως η σχέση που ενώνει έναν πατέρα με το γιο του. Οικουμενικό, όπως η σχέση γονιού και παιδιού, η πιο συχνή και αναπόφευκτη από όλες τις σχέσεις. Είναι σχεδιασμένο και γραμμένο για να το διαβάζουν οι έφηβοι: πιθανόν να έχει να διδάξει πολύ λίγα στους δασκάλους τους. Στόχος του δεν είναι να κατασκευάσει πολίτες που να σκέφτονται «καλά» (και βέβαια σε καμία περίπτωση πολίτες που να σκέφτονται άσχημα), αλλά να ενθαρρύνει την εξέλιξή τους σε ανθρώπους που θα σκέφτονται ελεύθερα"

Γεννημένος το 1947, ο Φερνάντο Σαβατέρ θεωρείται σήμερα ένας από τους σημαντικότερους Ισπανούς στοχαστές. Είναι καθηγητής φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο της Μαδρίτης. Έχει γράψει φιλοσοφικά, λογοτεχνικά και πολιτικά δοκίμια, αφηγήματα και θεατρικά έργα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????
Επισκέπτης




Φερνάντο Σαβατέρ-Μιλώντας στο Γιο μου για την Ηθική και την Ελευθερία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: DIONI ENA PLASMA MA UETIKH AYRA   Φερνάντο Σαβατέρ-Μιλώντας στο Γιο μου για την Ηθική και την Ελευθερία Icon_minitimeΤρι Δεκ 07, 2010 9:54 pm

Very Happy ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΦΙΛΗ ΔΙΩΝΗ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΔΙΩΝΗ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΩ Ν'ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΙΣΠΑΝΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PEPE
Επισκέπτης




Φερνάντο Σαβατέρ-Μιλώντας στο Γιο μου για την Ηθική και την Ελευθερία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ANAFORA STH DIVNH   Φερνάντο Σαβατέρ-Μιλώντας στο Γιο μου για την Ηθική και την Ελευθερία Icon_minitimeΤρι Δεκ 07, 2010 10:14 pm

ΔΙΩΝΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ Ν'ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΑ ΜΝΜΑΤΑ ΣΟΥ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Φερνάντο Σαβατέρ-Μιλώντας στο Γιο μου για την Ηθική και την Ελευθερία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Φιλομάθεια :: Εντευκτήριο :: Ξένη Λογοτεχνία-
Μετάβαση σε: